Aydeğer Mühendislik
a y d e ğ e r
Topraklama Raporu

Topraklama Raporu

Bu yazımızda öncelikle topraklama ve ölçümleri hakkında teknik açıklamalar yapmadan, topraklamanın mantığından ve gerekliliğinden bahsedeceğiz. Çünkü okurlarımız tarafından topraklamanın ve topraklama ölçümü'nün gerekliliğinin anlaşılmasını daha önemli görüyoruz.  

Topraklama Raporu Elektrik tesislerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta güvenlik olmalıdır. Topraklama Raporu Ankara Elektrik tesislerinde tehlikeli gerilim sınırı 50 V olarak belirlenmiştir. İnsanların ve diğer canlıların 50 V ve üzerindeki gerilimlere temas etmesi hayati tehlikeler oluşturmaktadır.( Evlerimizde 230 V , sanayide ise 380 V kullanılmaktadır.)

Bu sebeple elektrik tesislerinde herhangi bir hata olması durumunda elektrik enerjisinin anında  kesilmesi gerekmektedir. Bu hatayı algılayıp elektrik enerjisini kesen güvenlik ekipmanları  Anahtarlı Otomatik Sigortalar ve Kaçak Akım Koruma Röleleridir.( Yerine göre başka sigorta çeşitleri de kullanılmaktadır. )

Öncelikle elektrik tesisatımızda meydana gelebilecek hatalara birkaç örnek verelim.

  • Evlerimizde yada sanayide kullandığımız elektrikli cihazların içindeki yalıtımın bozulması sonucu enerjisiz olması gereken dış yüzeyi de enerjilenecektir. Bu yüzeye birisinin dokunması durumunda çarpılma gerçekleşecektir.
  • Elektrik enerjisi taşıyan bir kablonun herhangi bir yerindeki yalıtımın bozulması sonucu, o noktadan etrafa elektrik enerjisi yayılacaktır. Bir kişinin farkında olmadan o bölgeye temas etmesi sonucunda yine o kişi elektrik akımına maruz kalacaktır.
  •  Veya bir kişi farkında olmadan elektrik enerjisinin olduğu bir iletkene doğrudan dokunursa yine o kişi elektrik akımına maruz kalacak ve çarpılacaktır.

Bu gibi durumlarda sigortalarımızın veya kaçak akım koruma rölelerimizin hata akımına bağlı olarak saniyeler içinde devreyi açması(elektriği kesmesi) gerekmektedir.

Peki topraklama bu güvenliğimizi sağlayan sistemin neresinde ve neden gerekli?

Yukarıda bahsettiğimiz hata durumlarında sigortaların yada kaçak akım rölelerinin devredeki hatayı algılayabilmesi için mutlaka uygun bir topraklama sisteminin olması gerekmektedir. Eğer standartlara uygun olarak yapılmış bir topraklama  sistemi yoksa sigortalar yada kaçak akım koruma röleleri bu hatayı algılayamayacak ve enerji kesilemeyecektir. Bu da kişilerin o bölgelere temas etmesi halinde çarpılma ile sonuçlanacaktır.

Bu sebeple topraklama sisteminin standartlara uygun olarak kurulması gerekmektedir. Ayrıca “elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliğinde”  topraklama sisteminin yılda 1 defa kontrolü zorunlu kılınmıştır.

Aydeğer Mühendislik